Wyobraźcie sobie świat bez kolorów… wszystko czarne lub białe. Ewentualnie w odcieniach szarości.  Jakie odczucia budzą się w Was na tę myśl? I jakie wrażenia wywołują te biało-czarne obrazy? 

Koloryści uznają, iż biel czy czerń to nie kolory tylko ich brak. Podobnie spektrum barw widziane przez nasze oczy, według fizyki to tylko nasza iluzja. Świat w istocie jest biało-czarny. A my, by zobaczyć kolory potrzebujemy trzech składowych: światła, oczu jakie je będą dostrzegać oraz umysłu jaki je zinterpretuje. Barwy to fale o zmniejszonych zakresach częstotliwości, niosące określoną energię. No właśnie, a jaki przekaz niosą ze sobą?

Kolor i jego znaczenie 

Chromoterapia to nauka zajmująca się wpływem barw na naszą psychikę.  Każdy kolor niejako „niesie ze sobą” konkretną dynamikę. Bywają dni, gdy odczuwasz potrzebę sięgnięcia po dany odcień czy barwę, zaś kolejnego zupełnie Cię on nie przyciąga. Ten przykład z życia pokazuje, jak nasze emocje wpływają na nasze wybory, determinując wartość komunikatu przekazywanego, poprzez barwy jakie ubieramy na siebie.  Kolory wibrują jak dźwięki. Każdy wywołuje w nas inne odczucia, zabiera w inne rejony doświadczania. Czerwień potrafi podnieść temperaturę nawet o 2 stopnie Celsjusza, a błękit ją obniżyć. Jaki zatem wpływ mają otaczające nas barwy na naszą psychikę czy nasze emocje? Postaram się nieco to zagadnienie przybliżyć. Może być ono bowiem pomocne, w pracy nad ekspresją emocji i uczuć, by uświadomić sobie co nas zaprasza, gdy „kolorujemy” siebie i nasze życie. 

Szarość wzbudza w nas skojarzenia przeciętności, chęci by się nie wyróżniać, by wtopić się w tłum i w nim zniknąć. Dlatego emocją jaką reprezentuje jest strach. Czerń to kolor nacechowany stratą, żałobą, silną energią w jakiej zawarte jest przerażenie i agresja. Po zmieszaniu wielu barw powstaje właśnie czarny, tak jakby pochłaniał wszystkie inne. Biel natomiast to czystość, prostota, dziewiczość, lecz z drugiej strony, zważywszy na ubiór medyków czy wystrój szpitali, wywołuje w nas skojarzenia z chorobą czy przygnębieniem. Kolor zielony jaki występuje w przyrodzie, jest nośnikiem spokoju i harmonii. Nasz umysł przywołuje te przyjemne i sielskie obrazy, odpoczywając na łonie natury. Z drugiej jednak strony zieleń budzi w nas skojarzenia z chciwością, a to zawdzięczamy barwie pieniędzy (dolar amerykański). Może on być interpretowany  podobnie jak inne kolory, bardzo różnie. Niebieski w zależności od jego natężenia, napełniony jest smutkiem, apatią i melancholią, aż po odcienie granatu jakie pełne są cierpienia oraz depresji. Ta barwa ochładza temperaturę, dlatego też może wywoływać tak intensywne skojarzenia. W biznesie kolor niebieski odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ wzbudza zaufanie, dobrze posiadać go w swojej garderobie. Słoneczny, optymistyczny i radosny żółty, doda nam potężnej dawki odwagi, ekscytacji oraz zachwytu. Należy jednak uważać na tę barwę w kuchni, gdyż wzmaga nasz apetyt ? Czerwień to kolejna barwa, jaka niesie ze sobą duży ładunek energetyczny. Jest w stanie podnieść temperaturę, jak już pisałam nieco wcześniej ? więc rozgrzewa nasze ciało i emocje, poprzez seksualne konotacje. To zdecydowanie kolor jaki wyróżni nas z otoczenia i porwie do twórczego działania. Z połączenia żółtego oraz czerwonego, uzyskamy barwę pomarańczową, a ta będzie równie energetyczna i pobudzająca jak gniew. Gdy wzbogacimy ją odrobiną czerni, wyłoni się wówczas kolor brązowy, kojarzony z biedą, chorobami wywołujący w nas lęk. Z drugiej strony, może wzbudzać pozytywne skojarzenia smakowe, za sprawą koloru czekolady ? Duchowość, rozwój i najwyższe stany świadomości, to zdecydowanie barwa fioletowa. Pojawia się jako akcent kolorystyczny w wielu religiach, stąd skojarzenie z pasją, autorytetem i władzą. Barwa różowa wzbudzi w nas poczucie szczęścia, współczucia czy empatii. Srebro natomiast to kolor magii,    a złoto bogactwa, przywództwa oraz zachwytu.

Nasza percepcja wielobarwności świata, wprowadza do życia soczystość, ruch i różnorodność. Pobudza naszą ciekawość, wznieca podziw oraz zachwyt. Kolory oddziałują na nas, więc ich obecność w naszym życiu może stać się narzędziem do pracy w sferze emocjonalno-uczuciowej. Świadome sięganie po konkretne barwy, praca z nimi wykorzystująca różne techniki malarskie, może być dla nas skutecznym sposobem, by wyładować skumulowaną energię. Warto zastanowić się dlaczego pewien kolor nas zaprasza, inny zaś zdecydowanie odpycha? Z jakiego powodu nasze otoczenie jest przepełnione jakąś barwą? Dostrzegaj, kiedy potrzebujesz większej ilości czy intensywności pewnych barw, a kiedy się chowasz i unikasz kolorów dookoła siebie? Może to skierować Twoją uwagę w ważne miejsca, dotyczące Ciebie i Twojego życia, a także skłonić do pięknych refleksji. Zachęcam Cię do dostrzegania i otwierania się na wielobarwność świata.

Autorka: Agnieszka Tomczuk