Uspokój się!! oddychaj,  policz do 10 i wejdź w  głęboki relaks!!!

Często słyszysz to w pracy lub w domu, kiedy rozdrażniła Cię jakaś sytuacja, jesteś w gniewie, złości i frustracji? Znasz to ?

No właśnie!!  życia stawia przed nami ogromne wyzwania, jest pełne napięć i nerwowych  sytuacji.  Sięgamy po wiele technik odstresowujących znalezionych w sieci. Ale  pytanie czy zawsze relaksacja i oddychanie przynosi ukojenie?

Otóż niekoniecznie. Kiedy jesteś nabuzowana(y), jedyne na co właśnie nie masz ochoty, to ułożenie się na macie i wejście w głęboki stan  wyciszenia. Próba zatrzymania gniewu czy agresji przez techniki relaksacyjne spowoduje raczej zwiększenie natężenia tych emocji, a wtedy być może innego rodzaju mata mogłaby wydać się niezbędna ( np. ta na ringu bokserskim)

 Jak  można sobie pomóc w takiej sytuacji i po co sięgnąć ?

Tutaj muzyka zdecydowanie daje duże pole do popisu, choć w tym wypadku wcale nie o popisywanie  chodzi. Bynajmniej nie o repertuar ćwiczony tygodniami,  którym chcemy się pochwalić przed publicznością, czy znajomymi w biurze. Impulsywne sięganie po muzykę jako formę odreagowania,  to remedium które ma wiele narzędzi w zanadrzu.

Kiedy  masz duży poziom złości i napięcia, należy ją rozładować.  Serce bije mocniej, podnosi się ciśnienie, a motoryka  ciała wchodzi wtedy na wyższe obroty. Nawet w przysłowiowych zwrotach kulturowych,  nazywamy niektóre reakcje emocjonalne  w ciele.  Rodzic czasem dyscyplinuje swoje  dziecko mówiąc  – „Uważaj,  bo świerzbią mnie  ręce!!” To może właśnie idealny moment, aby uderzyć w bębny, albo usiąść do perkusji? Może warto wtedy żywiołowo wytańczyć się, wyskakać bez ograniczeń do energetycznej muzyki,  a może założyć słuchawki z dynamiczną muzyką i  pobiegać, lub pójść na spacer szybkim krokiem? Ulgę może przynieść także  wyśpiewanie się, być może wykrzyczenie, wydobycie z siebie głosu, który większości  mamy zablokowany od dzieciństwa.

W tych formach pomocny jest muzykoterapeuta. Skądinąd może kiedyś w korporacjach i instytucjach  znajdzie się np. sala muzyczna pełna instrumentów  do aktywności  i wyciszenia w trakcie pracy ?

Rozładowanie nagromadzonej energii, która się w nas skumulowała,  to początek drogi, ale pamiętajmy, że potrzebujemy dojść do źródła tego stanu, być może często powtarzającego się w naszym życiu, zadać sobie pytanie co tak naprawdę jest źródłem naszej złości.

W bezpiecznej przestrzeni dobrze jest poczuć co mówi do nas ciało, opowiedzieć o swoich przeżyciach  i dostać wsparcie w rozmowie z kimś zaufanym, lub psychoterapeutą. Nie oceniajmy i nie blokujmy tych emocji i uczuć, które z natury nie są złe i nie musimy się ich wstydzić. Mogą nam wiele powiedzieć o nas samych. Ważne jest także, aby w trakcie odreagowania nie skierować agresji na inną osobę, która akurat stanęła nam na drodze. Kiedy dojdziemy do źródła blokady i frustracji, poczujemy ulgę i wtedy właśnie możemy sięgnąć po znane nam z warsztatów techniki redukcji stresu, oddechu i relaksacji.

Jeśli ciekawi Cię odreagowanie za pomocą sztuki, zapraszamy na najbliższe wydarzenie Szóstego zmysłu 🙂 już 25-26 listopada 2023 – „Wytańcz i wymaluj swoje emocje”. Szczegóły znajdziesz w zakładce warsztaty.

Autorka: Małgosia Liszka