Czy możesz przywołać w swojej pamięci sytuacje  dziecięcej, niczym nieskrępowanej potrzeby spontanicznego reagowania na słyszaną muzykę? 

Kołysanie, podrygiwanie, taniec, nucenie ulubionej  melodii, rytmiczne tupanie stopą,  kiedy w tle „leci coś fajnego”.  Spontaniczne działania z muzyką potrafią wprowadzić  nas w stan odprężenia, radości, euforii, a zatem powodują oczyszczenie  z mentalnych i fizycznych blokad, podnosząc nastrój i świadomość  ciała . Wyzwalają  energię, która płynie, odżywia nasze  komórki, odblokowując napięcia i otwierając nas na żywe reagowanie w kontakcie ze sztuką.

 Muzyka  w mgnieniu oka przenosi nas  w czas  wspomnień i przywołuje sytuacje z których ją  pamiętamy, przynosząc często refleksję i zadumę . Czujemy ją głęboko w ciele.  Uruchamiają  się  w nas  obrazy, wspomnienia, zapachy i robi się  nam cieplej na sercu. 

Melodie, które nas poruszają , towarzyszą nam całe życie i są częścią naszej historii. Być może nucisz swoim dzieciom kołysanki które nuciła Ci Mama, a Mama otrzymała je w darze  od swojej Mamy? I tak właśnie najprostsza piosenka , złożona z kilku dźwięków,  potrafi poruszyć w nas to co głębokie w przeżywaniu,  może czasem  trudne, stając się  kluczem do ludzkich  emocji,  zapisanych w nas i pokoleniach przed nami.

 Warto stworzyć ulubioną playlistę  i mieć zawsze blisko siebie muzykę, którą lubimy, która nas wznosi i  działa motywująco, poprawia samopoczucie, dodaje otuchy, jest rytmiczna i dynamiczna, ale także tę, która działa nostalgicznie, wyciszająco, odprężająco i relaksująco.

Odszukaj zatem w pamięci swoją melodię i zanuć ją. Nie martw się tym, że może brzmieć nieczysto. To bez znaczenia.  Zobacz co zmieniło się w ciele, co pojawiło się w odczuwaniu, co dzieje się w Tobie, kiedy już ją zaśpiewałeś/łaś. 

Słyszysz jak pięknie śpiewasz?? 

Autor: Małgorzata Liszka