Często dzieje się tak, że dzielimy emocje i uczucia na dobre i złe. Tym samym stają się one dla nas pożądane lub unikane czy powszechnie uznawane za wrogie nam.
Takim uczuciem może być smutek, którego szczególnie w okresie jesienno- zimowym możesz czuć więcej.
Dlaczego tak się dzieje, że smutek często jest uczuciem, którego nie lubimy czy też, którego się boimy ?
Żyjemy w świecie, który zachęca do bycia pozytywnym, często też do bycia w biegu i zdobywania kolejnych osiągnieć. W takiej rzeczywistości, smutek może być kojarzony ze słabością, użalaniem się nad sobą czy też po prostu z brakiem siły i wycofaniem się z aktywności. Nosimy w sobie też różne przekazy i przekonania, które nabywamy już w dzieciństwie. To one wpływają na nasze późniejsze funkcjonowanie, a wzmacniane mogą być też przez liczne komunikaty jakie odbieramy z otoczenia już w dorosłości. Przykładam niech będzie sytuacja, w której jako dziecko przeżywając smutek słyszałeś/aś od rodziców słowa „Nie maż się”, „Nie bądź jak beksa”. Zdania te nie pozwalają przeżywać smutku sprawiają, że zaczynasz go unikać i maskować. W dorosłości możesz też słyszeć komunikaty, które wzmocnią znany Ci przekaz. Mogą to być słowa: „Ogarnij się”, „Zajmij się czymś pożytecznym, to Ci przejdzie”. W takiej sytuacji, gdy przychodzi smutek uciekasz od niego w różne zadania, odwracacz uwagę poprzez sięganie do zewnętrznych przyjemności jak np. zakupy czy objadanie się. Robisz więc wszystko, by mu zaprzeczyć i go nie czuć. Innym przykładem, kiedy smutek może być trudnym doświadczeniem jest samotność w jego przeżywaniu. Bierze się ona z tego, że w dzieciństwie opiekun ignorował Twój smutek, nie widział go i nie odpowiadał na niego. To sprawiło, że nauczyłeś/aś się chować w sobie smutek, jako bolesne doświadczenie, którym do końca nie wiesz jak możesz się zająć i przeżywasz go w ukryciu. Dzieje się tak wtedy, gdy wycofujesz się i uciekasz od bliskich sobie osób, a na pytanie o to: „Czy coś Ci nie jest”? odpowiadasz „Chcę pobyć sam/sama”.
Smutek jest uczuciem, które ma Ci coś do powiedzenia i chce być wyrażony.
Jednak smutek jak każde uczucie jest i ma Ci coś ważnego do przekazania. Przychodzi niespodziewanie, a gdy starasz się go ukryć, czy mu zaprzeczyć jest go coraz więcej i przez to możesz czuć jakbyś stawał/a się smutkiem. A on chce skierować Twoją uwagę na ważne sprawy, na to czego może Ci brakować, a może być dla Ciebie ważne. Pokazuje Ci, że może coś utraciłeś/aś. Chce żebyś zadbał/a o siebie, dał/a sobie czas. Chce Cię też zaprosić do zatrzymania się, do refleksji, do zajrzenia w siebie.
Czego potrzebuje smutek ?
Smutek nie chce być sam, potrzebuje Ciebie i Twojej uwagi. Kieruje Cię też do szukania wsparcia u innych, do sięgania po bliskość, przytulanie. Pobądź ze smutkiem daj mu czas i uwagę, zobacz co chce Ci powiedzieć i do czego chce Cię zaprosić. Może poszukasz czegoś co Ty i Twój smutek lubicie robić razem? Może będzie to spacer wśród szumu drzew, może rysowanie, a może kubek gorącej czekolady czy ulubiona muzyka? Twoja uwaga sprawi, że ukoisz smutek. Gdy sięgniesz też po wsparcie bliskich Ci osób będzie go coraz mniej, aż rozproszy się i zrobi miejsce na pojawienie się innych uczuć.
Autorka: Dagmara Katowicz