Lęk – sygnały z ciała

Lęk choć jest nieprzyjemnym uczuciem, to jak każde uczucie ma Ci coś do powiedzenia. W ciele możesz rozpoznać lęk poprzez ścisk w żołądku, szybsze bicie serca, spocone dłonie, może zaciśnięte gardło. Te sygnały zwiastują, że obawiasz się czegoś. Lęk sygnalizuje, że coś się wydarza, co wzbudza Twój strach, mówi do Ciebie „Uważaj”, chce Cię chronić i zwrócić Twoją uwagę. Dlaczego więc chociaż ma taką przydatną funkcję wzbudza tyle niechęci?

Lęk – jakie to uczucie

Sam w sobie lęk jest uczuciem, które wydarza się w odpowiedzi na to co sobie wyobrażasz, na przykład boisz się, że powiesz coś głupiego i inni będą się z Ciebie śmiać. Jest to wyobrażenie, które bierze się z Twojej niepewności. Lęk wówczas podpowiada: „Może się nie wychylaj, siedź cicho, nie narazisz się na bolesne odczucie jakim jest ośmieszenie, a za nim idące odrzucenie”. Reakcje, które opisałam, gdy występują, często mogą powodować, że wycofujesz się, zamykasz w sobie, mimo, że tego nie chcesz. Im więcej tego wycofania tym więcej w Tobie dyskomfortu i prób walki z lękiem, a może też obwiniania samego siebie i słów krytyki, jakimi siebie coraz częściej darzysz. Mimo, że próbujesz zawalczyć i nie poddać się lękowi zdarza się, że ten nie odchodzi, a wręcz staje się większy. Nie jest łatwo wyjść z takiego zapętlenia.

Jak więc obchodzić się z lękiem?

Po pierwsze uznaj, że czujesz lęk, już samo nazwanie i pozwolenie sobie na czucie lęku powoduje, że ten staje się mniejszy. Wszyscy się boimy, to naturalne. Nawet zawodowi aktorzy przeżywają tremę przed występem.

Gdy już nazwiesz lęk, czyli odkryjesz czego się boisz, opowiedz o nim komuś komu ufasz, życzliwej Ci osobie, na pewno pomoże Ci to w tym, by poczuć, że nie jesteś sam/a. Wsparcie i zrozumienie to naprawdę dużo.

Kolejny krok to praca nad poczuciem pewności siebie, by móc oswoić lęk nie można się go bać ani mu zaprzeczać. Twoje rosnące poczucie wartości i zaufania do siebie będzie powodować, że lęk nie będzie się tak często odzywać, a jeżeli się odezwie będziesz mógł/mogła odpowiedzieć na niego w taki sposób, aby nie zapraszał Cię do wycofania się. Potraktujesz też lęk jako informację, że dzieje się coś ważnego dla Ciebie, na co masz zwrócić uwagę.

Jako, że nasze ciało jest nośnikiem emocji i uczuć pomocne też w oswajaniu lęku mogą być techniki relaksacyjne, oddechowe, ćwiczenia uważności czy też dbałość o nasz sen i równowagę w życiu.

Autorka: Dagmara Katowicz