Kiedy w Twojej głowie pojawia się mnóstwo myśli, które też często pomieszane są z uczuciami wówczas trudno jest Ci odróżnić co jest faktem, co wyobrażeniem, co jest uczuciem, które wynika z potrzeby, a co uczuciem jakie wiąże się z myślami. W sytuacji napięcia, czy przedłużającego się kryzysu możesz czuć się bezradny/a i zagubiony/a . Gdy nie nazywasz i nie wyrażasz swoich emocji i uczuć,  a opisujesz czy oceniasz swój stan, tak naprawdę myślisz o tym co czujesz, jednak emocje i uczucia nie są racjonalne, rządzą się swoimi prawami i potrzebują się wyrazić. Gdy tak się dzieje uwalniasz pojawiającą się w ciele energię i odpowiadasz na pojawiającą się potrzebę.

By odróżnić uczucia od myślenia przyjrzyjmy się zdaniu „ Mój partner nie ma dla mnie czasu więc mnie nie kocha”  

Co jest faktem ?  Partner nie ma czasu dla osoby wypowiadającej zdanie. 

Co jest myślą/wyobrażeniem na ten temat? Mój partner mnie nie kocha. 

Co jest uczuciem pomieszanym z myśleniem? Czuję się niekochana.

Co jest uczuciem? Smutek, złość, przygnębienie. 

Co jest potrzebą? Chcę być ważna dla mojego partnera. 

Gdyby uczucia mogły przemówić, to zdanie mogłoby brzmieć: 

‘Jestem smutna i zła gdy nie masz dla nie czasu, chcę być ważna dla Ciebie”. 

Dlaczego to ważne by nazywać i jasno komunikować nasze uczucia i potrzeby ? 

Gdy tak się dzieje i nasze uczucia, a co za tym idzie potrzeby są nazwane czujemy większy kontakt z samym sobą,  możemy być też zrozumiani, wysłuchani i przyjęci. To w rezultacie przynosi ulgę i poczucie harmonii. Mylenie myślenia z uczuciami przynosi też ocenę, a co za tym idzie możliwe nieporozumienia, możemy to zobaczyć na przykładzie sytuacji, w której Twój partner spóźnia się na spotkanie czego efektem jest zdanie „Czuję się lekceważona przez Ciebie” zdanie to pokazuje ocenę,  jest również krytyką, odpowiedź jaka może się tu pojawić to rodzaj zaprzeczenia, bądź oddanie krytyki. Bycie lekceważonym nie jest uczuciem. Uczucie jakie może w tej sytuacji zaistnieć to złość, która chce się wyrazić np. poprzez podstawienie granicy. 

Możesz uczyć się szanować swoje emocje i uczucia znając ich naturę i jak się przejawiają, dzięki temu poczujesz więcej jasności w swoim wewnętrznym przeżywaniu. 

Zapraszam Cię do krótkiego ćwiczenia, które pomoże Ci rozpoznać i nazwać co czujesz. 

Na początku usiądź wygodnie i oddychaj, spokojnie miarowo, następnie skup się na swoim ciele, poczuj czy jest ono napięte czy rozluźnione, czy czujesz w ciele spokój czy jakiś rodzaj napięcia i niepokoju? Nazwij swój wewnętrzny stan.  Jeżeli pojawiają się jakieś myśli poobserwuj je, czy wiążą się z nimi  jakieś uczucia? Jeżeli tak to jakie ?

Następnie odpowiedź na głos na pytanie: Jak się czujesz ? Co odpowiedziałoby Twoje czucie ? 

Autorka: Dagmara Katowicz

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym jak przejawiają się emocje i uczucia oraz jak możesz o nich rozmawiać w parze zapraszam Cię na wykład, który odbędzie się 20 maja, o godzinie 18:00 we Wrocławiu. Szczegóły tutaj  https://szostyzmysl.net/wyklady-szostego-zmyslu/