Czy dobrze byłoby poznać etapy poznawania siebie i harmonizowania swojego doświadczania życia, które prowadzą do tego, że możemy mieć dostęp do intuicji? Intuicji… czyli do tego miejsca w którym otwiera się przestrzeń bezwarunkowej akceptacji. I zyskujemy w niej dzięki temu czystą informację na temat rzeczywistości bez idei, bez interpretowania i bez emocji i uczuć.

Czym jest lęk przed śmiercią, jak się przejawia w naszym życiu? Biologicznie lęk przed śmiercią uruchamia się wyłącznie, gdy jest zagrożenie, czy to bezpośrednie czy mentalne, które przeżyjemy jako destabilizację poczucia bezpieczeństwa. On może się też uruchamiać jeżeli nie mamy zaspokojonej potrzeby przynależności. To jest atawistyczny lęk przed tym, że sami możemy nie przetrwać. Biologicznie jest to uzasadnione, dlatego ta potrzeba przynależności jest silna, jeżeli zostajemy wykluczeni z jakiegoś środowiska, rodziny, mamy inne zdanie, próbujemy żyć według innych wartości, to ten lęk powstaje właśnie z tego powodu.

Czym jest i kiedy używamy mechanizm obronny? Mechanizm obronny, jako sposób radzenia sobie nam dostępny, jaki staramy się użyć, by siebie ochronić. Nabywamy w toku naszego życia takie właśnie mechanizmy, by chronić swoje zranione miejsca. To coś co jest nam pomocne. Jednocześnie taki mechanizm obronny jest w stanie przysłonić nam jakieś inne możliwe rozwiązanie, bo jest automatyczny. Powtarzamy go. Mechanizm obronny nie tyle, że osłania nam przestrzeń widzenia prawdziwych emocji, jakie są ukryte pod zranionym miejscem, lecz również pozwala chronić poczucie wartości i to jak siebie przeżywamy przy innych osobach.

A także czym jest sublimacja? Jak może służyć nam w codziennym życiu i jak na nie wpływa? Sublimacja instynktu libidalnego, jaki zwłaszcza u mężczyzn jest niezwykle gwałtowny, taki fizycznie odczuwalny w szybki, impulsywny sposób, polega na tym że można uznać: „acha, podoba mi się już dzisiaj piąta kobieta, ale decyduję się być wierny mojej partnerce”. Pomimo pojawienia się tych odruchów, czyli pożądania , decyduję się (czyli wysublimuję) na jakąś aktywność, która rozładuje ten instynkt (mogę się wybiegać, mogę poflirtować – może pojawić się tutaj mnóstwo aktywności), na rzecz wierności partnerce, na rzecz uczuć wyższych, które mają szansę się na tej bazie budować.

Odpowiedzi na wszystkie te pytania dotyczące istoty emocji i uczuć, a także pojęć i mechanizmów z nimi związanych, znajdziecie w tym nagraniu.

Zapraszamy do wsłuchania się w rozmowę zespołu Szósty zmysł.